"Ocalmy od zapomnienia"

„Lipiany w czasach PRL. Ocalmy od zapomnienia” pod takim hasłem 30 kwietnia 2016 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. Agnieszki Osieckiej w Lipianach odbyło się inauguracyjne spotkanie inicjatywy ocalenia pamiątek lipiańskiej historii. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był wicestarosta pyrzycki Bartłomiej Królikowski, współorganizatorem - dyrektor biblioteki Mariola Dębecka. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym obejrzeniem teledysku z piosenką „Wiatr znad Odry” z 1970 roku w wykonaniu mieszkanki miasta Elżbiety Cichackiej. Piosenka wprowadziła obecnych w klimat minionego czasu. Zaproszonych gości powitał wicestarosta, który przedstawił ideę powyższej inicjatywy. Następnie głos zabrał burmistrz Lipian Krzysztof Boguszewski. Swoimi doświadczeniami związanymi z gromadzeniem materiałów dotyczących naszego regionu podzieliła się dyrektor lipiańskiej biblioteki Mariola Dębecka oraz Elżbieta Cichacka, która współpracowała przy tworzeniu filmu „Opowiem Wam Pyrzyce”, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Fabryka Dobrego Czasu.

„Co było, a nie jest…?” tym otwartym pytaniem rozpoczęto dyskusję, podczas której  mieszkańcy wspominali swoje historie z dawnych lat dotyczące życia codziennego: szkoły, zakładów pracy, wydarzeń sportowych, kulturalnych, politycznych.

Mamy nadzieję, że ten projekt rozpocznie cykl spotkań pozwalający zebrać kolejne dokumenty z przeszłości oraz wspólnie stworzyć powojenną historię Lipian.

Zwracamy się z apelem do wszystkich dawnych i obecnych mieszkańców o udostępnienie bibliotece pamiątek naszego miasta pochodzących z prywatnych zbiorów.

Wspólnie „Ocalmy od zapomnienia” naszą Małą Ojczyznę!

Galeria http://www.bibliotekalipiany.pl/node/194