„ Ta co nie zginęła...” – 92 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

11 listopada w Kościele pw. NMP w Lipianach odbyło się przedstawienie  pt. „Ta co nie zginęła...” poświęcone  92 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowanym przez zespół treatralny działający przy MiGBP prowadzonym przez dyrektor Biblioteki panią Mariolę Dębecką oraz zespół "Swojaki" pod kierownictwem pani Elżbiety Cichackiej. Narrację o politycznych ale i tragicznych wydarzeniach, które w rezultacie doprowadziły po 123 latach do wolności Polski przedstawili : Magdalena Dębecka, Alicja Wojtaszak oraz dwaj gazeciarze Paweł Kudrewicz  i Tomasz Zieliński.

Polską drogę do wolności ukazano przez recytację patriotycznych wierszy w wykonaniu: Justyny Fras, Magdaleny Krajewskiej, Patrycji Przybyły, Agnieszki Silickiej, Alicji Smoląg, Marty Sobczak, Marceliny Stodulskiej i Joanny Sulżyc. Niedolę żołnierzy polskich na frontach I wojny światowej i ich udział w walce o wolność Polski w Legionach pod dowództwem Józefa Piłsudskiego przedstawili: Jakub Chrobrowski, Wiktor Gębala, Grzegorz Kuchnicki, Marta Miszkiewicz, Marcin Nowak, Marcin Rychlik, Hubert Szabatowski i Damian Tomczak. Na przedstawieniu zjawił się Marszałek Józef Piłsudski grany przez Oskara Kowalskiego, który przemawiając z ambony, zagrzewał legionistów do trudnej walki o wolność Polski. Wierni zgromadzeni w kościele owacją na stojąco podziękowali wszystkim artystom za wspaniały spektakl, a  Burmistrz Lipian Krzysztof Boguszewski w imieniu władz Gminy wręczył wiązanki kwiatów Elżbiecie Cichackiej (kierującej zespołem „Swojaki”) i Marioli Dębeckiej (dyrektorce Biblioteki Publicznej pomysłodawczyni spektaklu).